SMS komunikace

SMS komunikace

Czech-point

Czech POINT

Skupina ČEZ, sponzor zásahového vozidla SDH

 

skupina čez

Akce v regionu

Akce regionu

www.mujchomutov.cz/

Aktuální akce dle výběru

www.kamzajdem.cz

 

 

Prodejna COOP

COOP

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Nabídka volných pracovních míst

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Datum a čas

Dnes je neděle, 31. 5. 2020, 8:14:18

Počítadlo návštěv

Návštěvnost:

ONLINE: 2
DNES: 374
TÝDEN: 1640
CELKEM: 685560

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Zákoutí

 

     Zákoutí, část obce Blatno, je ještě i dnes více známé pod původním názvem Bernov, německy Bernau. Leží 10,5 km SSZ od Chomutova nad levým břehem říčky Bílina. Většina domů je v nadmořské výšce kolem 800m a jsou to samé rekreační objekty, ať už upravené ze starých chalup, nebo nově postavené na původních stavebních parcelách. Jediní stálí obyvatelé žijí dole při silnici z Blatna do Kalku v č. p. 57 a v bývalém mlýně, pozdější hájovně.

     Původ názvu Bernov není vyjasněn. Chomutovská Heimatskunde z roku 1898 uvádí romantickou versi, odvolávající se na německé slovo Beere - borůvky, kterých prý rostlo v okolí Bernova nezměrné množství. Toto slovo je i v Mezihořském vrchu - Beerhübel. Heimatkunde z roku 1928 uvádí druhou možnost - název Bernov by spíše mohl souviset se slovem Bär - medvěd. Český název Zákoutí byl odvozen z polohy vesnice a začal se užívat až po 3. září 1951.

     Prvními osadníky Bernova bylo 12 rodin, které dostaly kus lesa na obdělání. Tyto rodiny pracovaly jednak ve lese, jednak na poli a nebyly povinny robotou

     Ve třicetileté válce byl Bernov svědkem mnoha potyček mezi císařskými a švédskými vojáky. Při jedné z nich Švédové Bernov vypálili a obyvatele pobili.

     V Bernově byla jen malá kaple - stojí tam dosud a pečují o ni zdejší chatařky. Jednotřídní škola byla zde otevřena roku 1879 a chodívalo do ní 40 - 50 dětí.

     Kromě 2 trvale obydlených domů je zde ještě 54 rekreačních objektů.

     Události konce 30. let a druhé světové války poznamenaly pochopitelně i Bernov. Po odsunu Němců zde zůstalo v roce 1945 jen 29 osob a i ty po roce 1968 většinou odešly do Německa.

     Bernov byl roku 1951 připojen k Blatnu a jeho název byl změněn na Zákoutí.

     Lovecká chata na severním okraji Zákoutí, pozdější myslivna a ještě později rekreační středisko Státních lesů byla svědkem různých událostí. Scházívali se v ní henleinovští pohlaváři, po válce byla na čas soukromým rekreačním objektem, pak v ní byl několik let mezinárodní studentský tábor, potom patřila myslivcům. Tehdy zde byla i malá střelnice na bakelitové holuby. Po roce 1990 byla uvedena do provozu jako restaurace se sezónním provozem, u které býval k dispozici i malý lyžařský vlek.

Použitá literatura:

 

Zdena Binterová - Od Kalku po Boleboř a Blatno, Chomutov 2000