SMS komunikace

SMS komunikace

Czech-point

Czech POINT

Skupina ČEZ, sponzor zásahového vozidla SDH

 

skupina čez

Akce v regionu

Akce regionu

www.mujchomutov.cz/

Aktuální akce dle výběru

www.kamzajdem.cz

 

 

Prodejna COOP

COOP

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Nabídka volných pracovních míst

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Datum a čas

Dnes je neděle, 31. 5. 2020, 9:17:54

Počítadlo návštěv

Návštěvnost:

ONLINE: 3
DNES: 382
TÝDEN: 1648
CELKEM: 685568

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Radenov

 

     Radenov, dříve Rodenau, část obce Blatno, leží 8,3 km SSZ od Chomutova v nadmořské výšce 682 m. Domy jsou rozestavěny po obou stranách silnice z Chomutova do Kalku.

Vznik názvu Radenov vysvětlují Češi jinak než Němci. Prof. Profous jej odvozuje od osobního jména Raden, kde přípona -ov znamená dvůr, tedy Radenův dvůr. Němci ale předpokládají, že název ze slovesa roden - klučiti.

     O vzniku Radenova není nic bližšího známo. V kronice Blatna je úvaha, že v době, kdy řád Německých rytířů budoval v Blatně svůj hrad - komendu, to je koncem 13. století, došlo i ke kácení lesa a jeho přeměně na pole = klučení i v místech pozdějšího Radenova, kde se usídlili lesní dělníci.

     Tomu by ale odporoval názor V. Kůrky, který ve své práci "Ke kolonizaci Chomutovska" předpokládá, že území Radenova, stejně jako Šerchova, patřilo původně Načeratcům, majitelům Chomutova a pak přešlo do majetku pánů z almsdorfu na hradě Neustein. Od nich údajně toto území koupili někdy v letech 1368 -1386 Němečtí rytíři z Chomutova.

      Ve 2. polovině 18. století je zmínka o dolech na železnou rudu v prostoru mezi Radenovem a Šerchovem. Ruda byla dodávána do železárny ve Vysoké Peci.

     Roku 1850 se i Radenov stal na čas samostatnou obcí, ale již roku 1868 je uváděn jako osada obce Blatno, u které již zůstal. Chodilo se tam do kostela i děti do školy. Také poštou patřil Radenov k Blatnu.

     Roku 1892 byla zde postavena kaplička, zasvěcená Zvěstování P. Marie. Měla oltář se sochou Madony a dvěma anděly po stranách z doby polovině 18. století. Měla stejný ráz jako kaple v sousedním Šerchově a obě byly zasvěceny Zvěstování P. Marie. Bohužel, ani jedna již nestojí.

     Kromě 10 trvale obydlených domů bylo v r. 1999 v radenově ještě 28 rekreačních objektů. To dokazuje, že i Radenov se změnil v oblíbené rekreační místo.

Použitá literatura:

Zdena Binterová - Od Kalku po Boleboř a Blatno, Chomutov 2000