SMS komunikace

SMS komunikace

Czech-point

Czech POINT

 

Skupina ČEZ, sponzor zásahového vozidla SDH

 

skupina čez

Akce v regionu

Akce regionu

www.mujchomutov.cz/

 

Aktuální akce dle výběru

www.kamzajdem.cz

 

 

Prodejna COOP

COOP

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

 

Nabídka volných pracovních míst

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Datum a čas

Dnes je pátek, 22. 3. 2019, 1:51:02

Počítadlo návštěv

Návštěvnost:

ONLINE: 6
DNES: 60
TÝDEN: 1923
CELKEM: 549676

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Mezihoří

 

     Mezihoří, dříve Gerštofr a německy Gersdorf, leží 9,4 km SSZ od Chomutova v nadmořské výšce 745 m. Většina domů leží na návrší, svažujícího se k V a JV.

     Mezihoří patří k těm málo lokalit, u nichž je známo přesně datum vzniku. Bylo založeno 10. září 1577.

     Český název Mezihoří, odvozený z polohy obce, byl stanoven až vyhláškou min. vnitra ze den 25. 4. 1952 č. 16 Sb. To už bylo Mezihoří rok součástí Blatna.

     Po třicetileté válce, která, pochopitelně, Mezihoří také zasáhla, žilo zde r. 1654 15 chalupníků a 2 chalupy byly pusté. Podmínky pro úspěšné zemědělství zde nikdy nebyly, to uvádělo i hodnocení Berní ruly.

     Podle Tereziánského katastru českého byl v 18. století v Gersdorfu mlýn o 1 kole na stálé vodě a olejna se 4 stoupami. Je to první zmínka o zdejší mlýnu, i když ten zde měl stát údajně již v 16. století.

     Od roku 1789 měl Gersdorf i jednotřídní školu. Předtím probíhalo vyučování v různých soukromých domech. Školní budova byla tak malá, že do rozměru jedné dnešní třídy by se vešla tehdejší učebna i byt učitele.

     Ani v 19. století se obyvatelé nevěnovali příliš zemědělství, ale zaměřovali se spíše na chov dobytka a pěstování krmiv. Provozovali také docela výnosné mléčné hospodářství. Odbytištěm pro máslo, mléko a sýry byl Chomutov a Jirkov. Také mlýnů bylo u Gersdorfu již více. O jednom je zpráva z roku 1845, kdy byl v majetku rodiny Höferů. roku 1860 vybudoval další Oswald Reim - byla u něho v provozu do roku 1910 i pila. Možnosti obživy nabízel také les - rozšířena byla těžba a zpracovávání dřeva i sběr lesních plodů. Poměrně dlouho se zde udržela i výroba třísla ze smrkové kůry.

     Již před válkou byly do Mezihoří označeny dvě turistické cesty - z Chomutova i z Jirkova. Také lyžařské běžecké závody se zde konaly již ve 30. letech 20. století. Účastnilo se jich tehdy desítky závodníků. Ještě koncem 40. let zde byl v provozu malý skokanský můstek, stejně jako v nedalekém Blatnu.

     Pokles počtu obyvatel začal již na začátku 20. století a odsun Němců jej dovršil. I když Gersdorf zůstal i po roce 1945 ještě samostatnou obcí, obyvatel stále ubývalo a situace již nebyla udržitelná. Byl proto roku 1951 připojen k obci blatno.

     Kromě 2 trvale obydlených domů bylo v roce 1991 v Mezihoří ještě 94 rekreačních objektů. To jasně ukazuje, že Mezihoří je i dnes velmi oblíbeným rekreačním místem. Zvláště v zimě je zde velmi živo. Od 50. let tu jsou v provozu lyžařské vleky. Z počátku jen jeden, který tahal těžké železné saně s lyžaři. Dnes jsou v provozu 2 lyžařské vleky, k úpravě svahů slouží rolba při nedostatku sněhu je od sezóny 1999/2000 k dispozici i sněžné dělo.

Použitá literatura:

 

Zdena Binterová - Od Kalku po Boleboř a Blatno, Chomutov 2000