SMS komunikace

SMS komunikace

Czech-point

Czech POINT

Skupina ČEZ, sponzor zásahového vozidla SDH

 

skupina čez

Akce v regionu

Akce regionu

www.mujchomutov.cz/

Aktuální akce dle výběru

www.kamzajdem.cz

 

 

Prodejna COOP

COOP

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Nabídka volných pracovních míst

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Datum a čas

Dnes je neděle, 31. 5. 2020, 8:42:43

Počítadlo návštěv

Návštěvnost:

ONLINE: 3
DNES: 379
TÝDEN: 1645
CELKEM: 685565

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Bečov

 

     Bečov, od 1. 1. 1951 část obce Blatno, leží 7,4 km SZ od Chomutova v nadmořské výšce 620 m. Počátky jeho dějin jsou dost nejasné. A. Profous sice uvádí, že "Betschou" byl roku 1207 uváděn v soupise majetku oseckého kláštera cisterciáků, ale zřejmě zde došlo k záměně s Bečovem v okrese Most.

     Název "Bethschov" vznikl podle A. Profouse příponou -ov k mužskému osobnímu jménu Bečka. K. Rösler slovanský původ názvu uznává, ale odvozuje jej od jména Beč, které vzniklo ze slovesa bečeti.

     Také Bečovu se nevyhnuly události třicetileté války, kdy musel platit výpalné. Roku 1654, tedy krátce po jejím skončení, byl ale podle údajů Berní ruly již docela v pořádku.

     Osudy Bečova byly odedávna úzce spojeny s nedalekým Blatnem. Tam se také chodilo do kostela a později i do školy, na poštu a k lékaři. Dlouho sem vedla také jediná silnice, spojující Bečov s okolím. Silnici do nynějšího Bezručova údolí dala správa červenohrádekcého velkostatku vybudovat a místy i vylámat ve skále až do roku 1895.

     Obyvatelé Bečova se zabývali většinou zemědělstvím a chovem dobytka.

     Stoupající potřeba vody v Chomutově donutila město, aby přikročilo k vybudování vodní nádrže. Pro stavbu bylo vybráno údolí Kameničky, levého přítoku Chomutovky, ležící na katastru Bečova. Výstavba přehrady v letech 1899 - 1904 značně ovlivnila zdejší život. Přehradní zeď je dlouhá 163 m, vysoká 33,5 m. Její šířka s pohybuje od 30 m u země po 4 m v koruně. Zatopená plocha je 61 ha.

     Na katastru Bečova stál i 2 Dolský mlýn v bezručově údolí. Kromě této restaurace byl přímo v Bečově ještě Knafův hostinec.

     Elektřina byla do obce zavedena z kadaňšké elektrárny roku 1922 přes Suchdol.

     Po odsunu německých obyvatel se počet obyvatel značně snížil a již se nepodařilo ves plně dosídlit. Naopak obyvatel stále ubývalo. Bečov byl proto k 1. 1. 1950 přičleněn k Blatnu a postupně se změnil v rekreační osadu, ve které bylo v roce 1991 18 rekreačních objektů.

     Vyšší počet obyvatel v roce 1900 souvisel pravděpodobně s výstavbou přehrady. Koncem roku 1997 bylo v Bečově kompletně opraveno veřejné osvětlení.

Použitá literatura:

 

Zdena Binterová - Od Kalku po Boleboř a Blatno, Chomutov 2000